Obejrzyj całe oświadczenie Thomasa Haaba:
W świecie, w którym branża kablowa stoi przed szeregiem wyzwań, siłą napędową postępu stają się innowacje. Jako pionierzy w dziedzinie rozwiązań do kodowania i znakowania, w tym roku LEIBINGER wprowadził na rynek nowy system CIJ. W porównaniu do systemów konwencjonalnych zapewnia producentom kabli rewolucyjne innowacje. W tym artykule zagłębimy się w jego wyjątkowe cechy, ogromne korzyści, jakie oferuje przemysłowi kablowemu, oraz doświadczenia klientów firmy LEIBINGER.
Wyzwania stojące przed branżą kablową
Producenci kabli na całym świecie stoją przed wieloma wyzwaniami. Klienci oczekują coraz mocniejszych i bardziej niezawodnych produktów. Podczas opracowywania i produkcji kabli wymagana jest zgodność z wieloma specyfikacjami. W szczególności normami bezpieczeństwa. Ponadto temat zrównoważonego rozwoju stale zyskuje na znaczeniu. Dotyczy to wytwarzania produktów w zgodzie z ochroną środowiska, które można poddać recyklingowi, oraz redukcji emisji CO2 w całym łańcuchu wartości dodanej. Wszystkim tym wyzwaniom należy sprostać w kontekście niesłabnącej presji kosztowej. Presja ta wynika z rosnących kosztów surowców i energii, a także z nieprzewidywalnych przestojów instalacji, przeróbek i opóźnień w wytłaczaniu kabli, których należy unikać.
Rola kodowania i znakowania
Efektywne oznakowanie odgrywa kluczową rolę w promowaniu zrównoważonego rozwoju, niezawodności i redukcji kosztów. CIJ (Continious Inkjet Technology) to najbardziej rozpowszechniony rodzaj technologii znakowania na światowym rynku wytłaczania kabli. W maju 2023 roku niemiecki specjalista ds. znakowania LEIBINGER wprowadził na rynek nową drukarkę IQJET. Podczas opracowywania tego produktu firma skupiła się na efektywności kosztowej i zrównoważonym rozwoju. Ta drukarka nie wymaga konserwacji przez pierwsze 5 lat użytkowania. To wszystko ze względu na innowacyjną, solidną i minimalizującą zużycie konstrukcję produktu. IQJET nie wymaga żadnych procedur czyszczenia typowych dla tej branży. Dostępność tego systemu drukującego jest zatem znacznie wyższa niż innych produktów dostępnych na rynku.
Co odróżnia IQJET od poprzednich drukarek CIJ?
Technologia CIJ jest niedroga, ma uniwersalne zastosowanie i jest elastyczna. W pełni odpowiada na wszystkie wyzwania stojące przed branżą kablową. Drukarki CIJ nadają się do prawie wszystkich powierzchni, kształtów i materiałów. Kodowanie jest bezdotykowe. Integracja z produkcją kabli jest prosta. Eksploatacja jest bezpieczna dla ludzi i środowiska. Nie wymaga stosowania żadnych urządzeń ochronnych. Atramenty są niezwykle szybkoschnące i można je nakładać zarówno na jasne, jak i ciemne podłoża. Uzyskamy dobry i wyraźnie czytelny wydruk. Znaną wadą konwencjonalnych drukarek CIJ dostępnych na rynku jest to, że wymagają one regularnego czyszczenia. Nierzadko przy każdym uruchomieniu. W tym czasie linia produkcyjna musi zostać wyłączona. To denerwujące i bardzo kosztowne. IQJET całkowicie eliminuje tę wadę.
Innowacyjna technologia uszczelniania dyszy firmy LEIBINGER w IQJET jest unikalna na tym rynku i sprawia, że czyszczenie nie jest konieczne. W przerwach między wydrukami obwód atramentu jest automatycznie zamykany i całkowicie szczelny, a atrament po prostu kontynuuje cyrkulację. Dzięki temu atrament nie wysycha, a linie nie zatykają się. Korzyści dla użytkownika polegają na tym, że nie są już potrzebne czasochłonne procedury czyszczenia, a drukarka natychmiast uruchamia się ponownie. Jakość druku jest zawsze wysoka, ponieważ temperatura i lepkość atramentu w IQJET są kontrolowane w sposób ciągły. Oznacza to, że nawet w szczególnie wymagających warunkach środowiskowych lub temperaturach produkcji kabli nie mają one wpływu na wynik drukowania.
Kolejną atrakcyjną zaletą technologii automatycznego uszczelniania dysz jest to, że podczas przerw między wydrukami nie jest zużywany żaden rozpuszczalnik. Odparowane rozpuszczalniki odzyskuje się i zawraca do układu. Przekłada się to na mniejszą emisję, a w niektórych przypadkach zużycie rozpuszczalników na poziomie zaledwie połowy poziomu w porównaniu ze standardowymi konkurencyjnymi systemami. Na przykład: IQJET zużywa 2,7 ml rozpuszczalnika na godzinę. Obecne konkurencyjne systemy bez odzysku rozpuszczalnika zużywają od 6 do 10 ml na godzinę. Obliczono na podstawie pracy na 3 zmiany, przepracowując łącznie 6000 godzin w roku, co roku oszczędza się 43 800 ml rozpuszczalnika.
W jaki sposób IQJET osiąga niższe koszty operacyjne?
W dłuższej perspektywie koszty operacyjne mają duży wpływ na produktywność operacji. Należy to uwzględnić przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. W przypadku technologii CIJ mówimy o zużyciu atramentu i rozpuszczalnika, a także zapotrzebowaniu na energię. Najbardziej przekonującą innowacją IQJET pod względem zużycia energii jest inteligentny system zarządzania pompami. W rezultacie pompy pracujące z przerwami zużywają mniej energii i są również trwalsze. IQJET jest wyjątkowo energooszczędny i zużywa średnio zaledwie 36 watów. Atrakcyjne oszczędności wynikają z faktu, że IQJET nie wymaga konserwacji przez pierwsze pięć lat.
Nowy system wkładów atramentowych również przyczynia się do zrównoważonego rozwoju. Wkłady IQJET opróżniają się do ostatniej kropli – co nie jest prawdą w przypadku wielu konwencjonalnych drukarek CIJ dostępnych na rynku. Konkurencyjne systemy często wymagają nowych wkładów, nawet jeśli te zainstalowane są nadal zapełnione w 10%. Gdy wkład IQJET będzie całkowicie pusty, można go wymienić w trakcie działania. Kolejną pozytywną cechą jest to, że puste wkłady można w prosty sposób utylizować i poddawać recyklingowi wraz z innymi odpadami z tworzyw sztucznych. Ponieważ składają się tylko z jednego gatunku tworzywa sztucznego (100% PE), bardzo łatwo można je poddać recyklingowi.
Integracja operacyjna nigdy wcześniej nie była tak prosta
Do integracji z operacjami produkcyjnymi LEIBINGER oferuje rozwiązanie typu „podłącz i drukuj” za pomocą IQJET. Drukarka posiada wiele portów, w tym OPC UA i zintegrowany sterownik PLC, dzięki czemu można ją łatwo zintegrować z dowolną linią produkcyjną. Obsługa jest również prosta i intuicyjna, polega na przeciąganiu i upuszczaniu (jak na urządzeniu inteligentnym) na ultranowoczesnym 10-calowym ekranie dotykowym.
Dziesięciolecia doświadczenia i zadowoleni klienci w branży kablowej
LEIBINGER postrzega tę branżę jako jeden z głównych sektorów swojej działalności. Potwierdza to także wieloletnia lojalność zadowolonych klientów. „Znamy wyzwania stojące przed tym sektorem, znamy materiały, posiadamy szeroką gamę specjalistycznych atramentów, a zadowolenie naszych klientów z branży kablowej na całym świecie potwierdza naszą wiedzę”, stwierdza Stefan Moser z Inżynierii Zastosowań w firmie LEIBINGER.
Obejrzyj całe oświadczenie Jürgena Eberle:
Wniosek
„Jeszcze przed IQJET mieliśmy wydajne drukarki CIJ dla przemysłu kablowego – w tym JET Rapid Wire z ekstremalnymi prędkościami do 1000 m/min lub JET Rapid Wire PI do drukowania na ciemnych i czarnych kablach, a także JET3up MI do mikrodruku z doskonałą czytelnością na bardzo małych powierzchniach. Urządzenia te były i nadal są wyposażone w unikalny system uszczelniania dysz LEIBINGER i zapewniają wysoki standard jakości „made in Germany”, z którego firma LEIBINGER jest znana na całym świecie. Dzięki IQJET dodaliśmy teraz do naszej oferty szczególnie wydajne urządzenie, które koncentruje się na ekonomicznych celach operacyjnych i zrównoważonym rozwoju. To wyznacza nowy standard znakowania” – wyjaśnia Michael Wöhrmann, dyrektor ds. rozwoju biznesu w firmie LEIBINGER.