Kultura związana z piwem cały czas ewoluuje. Branża piwowarska ulega redefinicji pod wpływem obecnych trendów, takich jak zainteresowanie konsumentów szeroką gamą rodzajów piwa, na przykład piwami sezonowymi, owocowymi i przyprawionymi, a także znacznie większym naciskiem na zrównoważony rozwój. Jednocześnie wysoka jakość produktu, wydajne butelkowanie, w tym ostatecznie niezawodny system znakowania, pozostają kluczem do sukcesu browarów, zwłaszcza teraz, gdy popularność piw międzynarodowych i egzotycznych w dalszym ciągu zaostrza sytuację konkurencyjną.
Wyzwania związane z wypełnianiem i znakowaniem
Aby zapewnić najwyższy standard jakości, niezbędne jest precyzyjne napełnianie. Wiąże się to z unikaniem marnowania energii i zasobów, zapobieganiem odrzutom i zapewnianiem zrównoważonej produkcji. Żadna inna branża w sektorze produkcji żywności nie pracuje z tak dużą szybkością produkcji i napełnianiem pojemników na minutę, jak przemysł napojów. Odwrotną stroną tego jest to, że jeśli choćby jeden element na całej linii produkcyjnej przestanie działać, nawet na kilka minut, może to spowodować wadliwą produkcję kilku tysięcy pojemników, czyniąc je bezużytecznymi. Wybór efektywnej technologii napełniania i znakowania staje się zatem decydującym czynnikiem sukcesu.
Etykiety muszą być precyzyjnie nanoszone, a produkty muszą być bezpiecznie pakowane. Prawidłowe oznakowanie ma decydujące znaczenie w celach identyfikacyjnych i marketingowych. Identyfikowalność poprzez precyzyjną numerację partii i stosowanie daty przydatności do spożycia umożliwia szybką reakcję w przypadku ewentualnych problemów z jakością lub wycofania produktów. W wilgotnym środowisku produkcyjnym standard IP65 jest niezbędny dla stosowanych systemów znakowania, zapewniając bezawaryjne działanie i trwałość.
Zmienne znakowanie stosowane w przemyśle piwowarskim
Znakowanie wymagane prawem dzieli się na znakowanie stałe i zmienne. Znakowanie stałe obejmuje określenie wartości odżywczych i alergenów, a także dane producenta i kody QR do celów marketingowych. Zazwyczaj są one w sposób trwały i wstępnie wydrukowane na etykiecie butelki, puszce lub opakowaniu.
Znakowanie zmienne jest dynamiczne i podlega ciągłym zmianom. Przykładami mogą być informacje o dacie produkcji lub dacie przydatności do spożycia, ze szczegółami dotyczącymi dokładnego czasu napełniania lub numerów partii. W przeciwieństwie do kodowania statycznego, zastosowanie kodowania zmiennego musi być zintegrowane z procesem produkcyjnym i musi być możliwie ekonomiczne.
Dwa najczęściej stosowane systemy znakowania w przemyśle piwowarskim to CIJ i znakowanie laserowe.
Technologia laserowa
W przypadku druku laserowego rodzaj zastosowanego systemu laserowego zależy od jednostki opakowania – czyli puszek aluminiowych lub butelek szklanych. W przypadku napełniania butelek drukowanie odbywa się zwykle za pomocą systemu laserowego z dwutlenkiem węgla (CO2) jako ośrodkiem laserowym. W tym przypadku druk odbywa się poprzez ablację powierzchni na papierowej etykiecie. Proces drukowania na linii do napełniania puszek jest zupełnie inny. Podczas drukowania puszek aluminiowych zadruk (ablacja powierzchni) wykonywany jest za pomocą lasera na ciele stałym o długości fali około 1060 nm, zwykle na dnie puszki. Ze względu na duże prędkości, w operacjach napełniania puszek i butelek często stosuje się systemy znakowania laserowego o wyższym spektrum mocy (od 70 W do 120 W).
Systemy druku laserowego charakteryzują się zazwyczaj niskimi przestojami, dobrze nadają się do szybkich operacji produkcyjnych i nie wymagają regularnej konserwacji. Co więcej, systemy laserowe nie wymagają materiałów eksploatacyjnych. Do wad tej technologii należą problemy związane z większą liczbą urządzeń peryferyjnych podczas integracji i eksploatacji. Zwłaszcza przy drukowaniu puszek aluminiowych, ponieważ niekontrolowany proces spalania występujący w druku laserowym w połączeniu z usuniętymi cząsteczkami aluminium może stworzyć łatwopalną i wybuchową mieszaninę. Opary powstające w procesie druku laserowego należy odsysać za pomocą dodatkowej jednostki ekstrakcyjnej i neutralizować za pomocą filtra z węglem aktywnym. Istotnym aspektem są wysokie koszty zakupu, które w przypadku systemu znakowania laserowego są od 2 do 4 razy wyższe w porównaniu z systemem znakowania CIJ.
Drukarki atramentowe, zwane także drukarkami atramentowymi ciągłymi (CIJ)
Technologia CIJ jest zdecydowanie najpowszechniej stosowaną technologią znakowania na całym świecie. Istnieją ku temu dobre powody. Jest stosunkowo niedroga, nadaje się do uniwersalnego zastosowania. Jest elastyczna i może zapewnić duże prędkości drukowania wymagane w systemach napełniania. Drukarki CIJ nadają się do prawie wszystkich powierzchni, kształtów i materiałów. Kodowanie jest bezdotykowe. Integracja jest prosta, obsługa jest bezpieczna dla ludzi i środowiska oraz nie wymaga stosowania żadnych urządzeń ochronnych. Atramenty schną wyjątkowo szybko i nadają się do niemal wszystkich środowisk produkcyjnych i zastosowań. Co więcej, atramenty CIJ zapewniają silną przyczepność, a jednocześnie umożliwiają łatwe usuwanie na etapie recyklingu. Znaczenie recyklingu, szczególnie w dzisiejszym kontekście i korzyści, jakie niesie on dla przedsiębiorstw, są niekwestionowane. Główną wadą konwencjonalnych drukarek CIJ, dobrze znaną na rynku, jest to, że wymagają one regularnego czyszczenia, nierzadko nawet przy każdym uruchomieniu. W takim przypadku linia produkcyjna musi zostać zatrzymana. Dzieje się tak, ponieważ atrament w systemach wysycha, gdy nie są używane, zatykając linie. Konsekwencją tego są przestoje i nieestetyczny obraz wydruku po uruchomieniu. Ale LEIBINGER udowadnia, że istnieje inny sposób:
Nowa alternatywa znakowania, łącząca zalety obu technologii
W tym roku firma LEIBINGER wprowadziła na rynek nową alternatywę znakowania IQJET. Eliminuje to wady konwencjonalnej technologii CIJ, jednocześnie łącząc zalety obu technologii, w szczególności maksymalną dostępność, minimalne koszty konserwacji, korzystne koszty inwestycji i łatwość integracji. Ponadto system ten wyraźnie koncentruje się na zrównoważonym rozwoju i redukcji kosztów operacyjnych.
Maksymalna dostępność bez przestojów spowodowanych awarią
Nienaganna niezawodność i zapobieganie awariom, szczególnie w przypadku znakowania produktów w przemyśle napojów, to niezwykle ważne cechy. LEIBINGER IQJET został opracowany specjalnie, aby spełnić te aspiracje. Dwie główne różnice w stosunku do konwencjonalnych drukarek CIJ są związane z konstrukcją tego produktu.
1. To unikalna na rynku technologia automatycznego uszczelniania dysz w IQJET, która zapewnia wymagany poziom optymalnej niezawodności i bezproblemowej pracy. Uszczelnia to obieg atramentu podczas przerw w drukowaniu, dzięki czemu jest on całkowicie szczelny. Zapobiegnie to zatykaniu się dyszy i wysychaniu atramentu. Drukarka rozpoczyna pracę natychmiast po ponownym włączeniu. Pozwala to również uniknąć kosztów czyszczenia, przygotowania systemu i kosztownych przestojów. IQJET stale kontroluje temperaturę i lepkość atramentu, zapewniając niezmiennie wysoką jakość druku.
2. Kolejną szczególną cechą IQJET jest to, że nie wymaga on żadnej konserwacji przez pierwsze pięć lat eksploatacji. To czyni go całkowicie wyjątkowym na rynku znakowania i stanowi całkowitą innowację. Osiąga się to dzięki nowej i szczególnie wytrzymałej koncepcji produktu, która została opracowana z myślą o maksymalnej redukcji zużycia i trwałości.
Prosta integracja typu plug & print podczas pracy
Dzięki IQJET firma LEIBINGER wyznacza nowy standard w zakresie integracji z operacjami produkcyjnymi. Drukarka wyposażona jest w dużą ilość interfejsów m.in. OPC UA oraz zintegrowany sterownik PLC (programowalny sterownik logiczny), dzięki czemu można ją szybko i łatwo zintegrować z każdą rozlewnią.
Szczególny nacisk na niskie koszty operacyjne
Ta nowa drukarka zużywa również znacznie mniej atramentu, rozpuszczalnika i energii niż konwencjonalne technologie CIJ. Skalę poprawy można skutecznie zilustrować, przyglądając się zastosowaniu rozpuszczalnika. Podczas przerw w druku IQJET w ogóle nie zużywa rozpuszczalnika, a umożliwia to automatyczny system uszczelniania dysz. Rozpuszczalniki odparowane podczas procesu drukowania są odzyskiwane i zawracane do systemu. Skutkuje to niższą emisją i redukcją zużycia rozpuszczalników nawet o połowę w porównaniu z systemami konkurencji. Najbardziej godną uwagi innowacją IQJET pod względem zużycia energii jest inteligentny system zarządzania pompami. Dzięki temu systemowi pompy nie muszą już pracować w sposób ciągły, dzięki czemu zużywają mniej energii i działają dłużej. IQJET jest wyjątkowo energooszczędny i zużywa średnio zaledwie 36 watów.
Znajomość atramentu jako ważny aspekt decyzji o znakowaniu
Atramenty CIJ stosowane w przemyśle piwowarskim posiadają szereg właściwości w zależności od rodzaju zastosowania. We wszystkich zastosowaniach należy zapewnić doskonałą przyczepność oraz odporność na kondensację i wilgoć, niezależnie od tego, czy etykieta jest drukowana bezpośrednio na szkle, PET czy aluminium. Nawet bezpośrednie znakowanie opakowań wielokrotnego użytku do wyrobów szklanych czy beczek aluminiowych wielokrotnego użytku, które muszą być odporne na wilgoć, ale które muszą być możliwe do zmycia ługiem, wykonujemy za pomocą odpowiedniego, specjalnego gatunku atramentu. Portfolio LEIBINGER obejmuje szeroką gamę farb pasujących do niemal każdego materiału i zastosowania. Dotyczy to również szczególnie trudnych warunków środowiskowych, takich jak wahania temperatury i wysoki poziom wilgotności na liniach rozlewniczych napojów. Eksperci ds. zastosowań firmy LEIBINGER służą klientom radą w zakresie najodpowiedniejszego atramentu do zastosowania w ich specyficznych systemach.
Podsumowanie
Pomimo zmieniających się trendów, bezpieczne i wydajne znakowanie pozostaje kluczową cechą branży piwowarskiej. Wybór właściwej technologii odgrywa decydującą rolę w stawianiu czoła wyzwaniom stawianym przez systemy napełniania. Wydajne systemy znakowania, takie jak LEIBINGER IQJET, zapewniają maksymalne wsparcie w osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju, produktywności i redukcji całkowitych kosztów operacyjnych.
Źródło: LEIBINGER